Aktivizmin Gazze Suları


The Jordan Times, Ürdün’de İngilizce yayınlanan günlük bir gazete. Gazetede bugün yayınlanan “İsrail, Lübnan’ın Gazze’ye yardım girişimi üzerinden Birleşmiş Milletleri uyarıyor” başlıklı makalesinde (http://bit.ly/cI7yqI) İsrail’in ambargoyu delmeye yönelik her türlü girişimi şüpheli karşıladığını ve tüm bu girişimleri önlemek için gerekirse “her türlü gücü” kullanacaklarını ilan ettiklerini yazıyor.  Hatta bu beyanlarının kuru bir tehdit olmadığını resmi makamlara dayandırdıkları açıklamalarla destekliyorlar. Büyükelçi Gabriella Shalev’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a yazdığı bir mektupta İsraili’in tüm bu yardım girişimlerinin Hizbullah bağlantılı olabileceğinden şüphelendiğini belirterek İsrail bundan sonraki yardım gemilerine uygulayacağı herhangi bir şiddetin savunmasını şimdiden hazırlamış oluyor. Bu iş artık dünyanın dört bir yanından Gazze’deki ambargonbun kalkması için girişimlerde bulunan aktivistlerle İsrail devleti arasındaki bir inatlaşmaya doğru gitmeye başlıyor sanki. İsrail her fırsatta şüpheli gördüğü herkese her çeşit şiddeti uygulayabileceğini bu kadar ayan beyan duyuruyorken gözü kara bu yolcuğa çıkma kararı aktivistler arasında sorgusuz sualsiz yapılacak tek yardım yolu gibi görülmekten vazgeçilmeli. Mavi Marmara zaten Gazze’deki ambargoya ve Filistin’de yaşanan insanlık dramına tüm dünyanın dikkatini çekmeyi ve bu konuda gerekli kamuoyu desteği kazanmayı başardı. Bundan sonraki adım artık sivil insiyatifler tarafından değil devletler düzeyinde atılmalı ve İsrail’e hukuki yaptırım yolları üzerinde kafa yormalı İsrail’in uyguladığı ambargodan rahatsız olan sivil ve resmi makamlar.

Reklamlar
Bu yazı güncel mevzular, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Aktivizmin Gazze Suları

 1. Ali Sağlam dedi ki:

  Aktivistlerin yaptığını çok önemsiyorum. Bazen politikacılar sorunları çözmek istemedikleri zamanlarda bir grup insan ortaya çıkıyor ve belki de tarihi değiştiriyorlar.

  • yyeliz dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum. Aktivistler karışmasın bu işlere demek değil derdim. Yıllardır süren bir zulme işaret etti Mavi Marmara aktivistleri ve tüm dünyanın dikkatini buraya çekmeyi başardılar. Ancak bundan sonra aynı yöntemde ısrar edildiğinde ulaşılacak etki kesinlikle Mavi Marmara’nın oluşturabildiği etki gibi olmayacak belki de bu eylemleri normalleştirecektir insanların algılarında. Bush’a ayakkabı fırlatan gazeteci mükemmel bir “sitüasyon” yarattı bu eylemiyle ve dünyanın heryerinde farklı farklı gruplar ve kişiler tarafından defalarca tekrarlandı. Ama bu tekrarların hiç biri o ilk etkiyi oluşturamadı. Gazze’ye yardım filolarının da aynı “normalleşme” sürecine girmesi ve ilk etkisini yitirmesi ihtimaliyle birlikte İsrail’in öngörülemez hertürlü şiddetine maruz kalacakları kesin. Bu nedenle aynı aktivizm ve eylem türü üzerinde ısrar edilmesindense bu zulme devletler boyutunda da müdahaleler gelmeli diyorum sadece. Aktivistler de tüm yaratıcı eylemleriyle süreci takip edip gereken yerde gereken “sitüasyonu” oluşturmalılar.

 2. Ali Sağlam dedi ki:

  Aktivistler bir ateş yaktı ve büyük bir başarı ile ambargonun hafiflemesini sağladılar. Ancak İsrail benzer durumlarda olayı istediği gibi yönetiyor ve şartları kendi lehine çeviriyor. Son haberlerde de bu yönde yine çabaları olduğunu okuyoruz.

  Yarın ne olacak? Orada hala insanlar duvarların ardında yaşamak zorundalar 😦

  Cevabım yok! Ne olacağı konusunda hiçbir fikrim de yok 😦

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s